Αθλητική Ομάδα

Διεθνής αγώνας FIS. Χ/Κ Βίτσι 21-22.2.15 EOS Almyrou Team

Πολλές οι συμμετοχές από τα σωματεία που ανήκουν στη δύναμη της Ε.Ο.Χ. καθώς και συμμετοχές από Βουλγαρία, FYROM, Σερβία και Κύπρο. Καλές καιρικές συνθήκες κατά τη μέρα GS (γιγαντιαία κατάβαση), άσχημες οι καιρικές συνθήκες τη μέρα SL (τεχνική κατάβαση). Και σε αυτό τον αγώνα ο Ε.Ο.Σ. Αλμυρού συμμετείχε με τέσσερις (04) αθλητές του τη 1η μέρα και με μιά (1) αθλήτρια τη 2η μέρα. Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της 1η ημέρας και στη γιγαντιαία κατάβαση GS η αθλήτρια μας Ταστσόγλου Ι. κατέλαβε τη 2η θέση ανεβαίνοντας για ακόμα μία φορά στο βάθρο των νικητών, ενώ τερμάτισαν και οι Μόρφη Μ. και Σαρσώνης Ευθ. Μόνη άτυχη του αγώνα η αθλήτριά μας Νικοβιώτη Μ. που στη 1η διαδρομή μια πτώση της στέρησε τη συνέχεια και τη κατάταξή της. Τη 2η ημέρα η αλλαγή του καιρού δεν βοήθησε να γίνει καλός αγώνας στη τεχνική κατάβαση και ιδιαίτερα στη δεύτερη διαδρομή. Όσον αφορά τη συμμετοχή μας με την αθλήτριά μας Ταστσόγλου Ιωάννα ένα τεχνικό λάθος στη πρώτη διαδρομή της στέρησε το βάθρο και τελικά κατετάγει δείχνοντας όμως ότι και με μια λιγότερο καλή διαδρομή παραμένει πάντα στις πρώτες θέσεις της κατάταξης! Μόνη εξαίρεση από τους Έλληνες που ανέβηκαν στο βάθρο ήταν ο Βούλγαρος Tomov Anton που στη κατηγορία του (U-14, Π1-Κ1) κατέκτησε ισάριθμα χρυσά και τις δύο ημέρες. Την αποστολή στη Καστοριά συνόδευσαν οι προπονητές του συλλόγου κ.κ. Ταστσόγλου Στ. & Βλαμοπούλου Ελ., αρχηγός αποστολής ήταν η κα Πανοπούλου Μ. και συνοδοί τα μέλη του Δ.Σ. κ.κ. Ζαβός Χρ. & Μπόσινα Ειρ. Η παρουσία μας και μόνο στο συγκεκριμένο αγώνα είναι το κέρδος για το σύλλογο αλλά και η εμπειρία για τους υπόλοιπους αθλητές μας είναι σημαντική για τη συνέχεια.