Αθλητική Ομάδα

Π.Α.Χ. Π-Κ, Βίτσι 08/3 SL & Πήλιο 14/3 GS-Μετάλλια & διακρίσεις!

Σε δύο "δόσεις" ολοκληρώθηκαν οι Πανελλήνιοι αγώνες χιονοδρομίας στους Παίδες - Κορασίδες 1 & 2. Ο αγώνας ήταν προγραμματισμένος να γίνει στο Χ/Κ Βίτσι της Καστοριάς, δοργανωτής ο ΣΧΟ Καστοριάς, στις 7 & 8 Μαρτίου αλλά οι δυσμενείς καιρικές συνθήκες (που "έπιασαν" στον ύπνο τους τοπικούς παράγοντες, συλλόγου & Δήμου) δεν επέτρεψαν την ολοκλήρωση των αγώνων με αποτέλεσμα τη πραγματοποίηση μόνο του αγωνίσματος της τεχνικής κατάβασης SL τη 2η μέρα (08/3) και τελικά να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο Χ/Κ Πηλίο στο Βόλο το επόμενο Σ/Κ & συγκεκριμένα το Σάββατο (14/3) με το αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης GS, με καλές καιρικές & αγωνιστικές συνθήκες και άψογη διοργάνωση από τον ΕΟΣ Βόλου. Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ε.Ο.Σ. Αλμυρού είχε άλλη μια καλή παρουσία σε ένα Π.Α.Χ. με την αθλήτριά του Ταστσόγλου Ιωάννα - Αφροδίτη να ανεβαίνει  στο 2ο σκαλί του βάθρου στο Βίτσι & στη τεχνική κατάβαση SL (κατηγορία Κ1) ενώ στο Πήλιο & στη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση GS κατέλαβε τη θέση! Μια σταθερή πορεία σε Κύπελλα & Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που της εξασφάλισε το εισιτήριο για το διεθνή αγώνα στο abetone της Ιταλίας! Στον αγώνα της Καστοριάς συμμετείχαμε μόνο με μία αθλήτρια (Ταστσόγλου) ενώ στον αγώνα του Βόλου είχε συμμετοχή και η αθλήτριά μας Μανωλάκη Γεωργία - Ελένη (κατηγορία Κ1) η οποία κάνοντας ένα τεχνικό λάθος στο τέλος της κούρσας της δεν πήρε κατάταξη παρά τη καλή της εμφάνιση. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι πρωταθλητές στις κατηγορίες ήταν οι εξής: (SL), Π2, Βασιλείου Αν. Κ2, Τσιτσέλη Στ.- Π1, Τσιτσέλης Αθ. Κ1 Αγιώτη-Γεωργούλα Σ. - (GS), Π2, Ζωγράφος Εμ. Κ2, Κυρίτση Αρ.- Π1, Καφεστίδης Αλ. Κ1, Τσιόβολου Μαρία-Ελένη. Ολοκληρώσαμε έτσι, με το καλύτερο τρόπο, τις αγωνιστικές μας υποχρεώσεις στις κατηγορίες των Παίδων - Κορασίδων και ευχόμαστε υγεία και πάντα επιτυχίες σε όλους τους αθλητές μας.